Choroby jeży

Jak powinna wyglądać skóra i kolce zdrowego jeża? 

O, własnie tak:


Roztocza:
Inaczej pajęczaki które zamieszkują nasze mieszkania, gnieżdżą się w miejscach ciepłych i lekko wilgotnych. Roztocza są bardzo małe i nie można zobaczyć ich gołym okiem. Głównym alergenem są ich odchody które zalegają na skórze zwierzęcia. Pajęczaki te żywią się naskórkiem.
Objawy:
- drapanie
- sucha, łuszcząca się skóra
- utrata koców
- psikanie
- przymykanie oczu, podrażnione śluzówki 
w zaawansowanym stadium: 
- rany
- zadrapania
- ślepota 
- problemy z słuchem
Pierwsza pomoc: Dezynfekcja terrarium, miseczek kołowrotka i innych używanych przez jeża akcesoriów. Jeżyka wykąpać w delikatnym szamponie. Obowiązkowo udać się do lekarza weterynarii. 

Grzybica: 
Objawy:
- wypadanie kolców często całymi plackami 
- sucha, łuszcząca się skóra
- świąd
- zmiany na całym ciele
Pierwsza pomoc: wizyta u lekarza weterynarii. Dezynfekcja terrarium i akcesoriów. 

Atopowe zapalenie skóry:
Nadwrażliwość na alergeny 
Objawy:
- łuszcząca się skora
- świąd
- wypadanie koców
- suchość skóry
Pierwsza pomoc: eliminacja produktów lub akcesoriów które mogą powodować uczulenie. Nawilżenie suchej skóry. Wizyta u weterynarza. Dezynfekcja terrarium i akcesoriów. 

Świerzb: 
Pasożyt zaraźliwy również dla ludzi.
Objawy:
(objawy nasilają się w nocy, świerzbowce wychodzą kopulować)
- bardzo intensywny świąd 
- intensywnie wypadanie koców
- rany i zadrapania 
- kichanie 
- zaczerwienienie, podrażnienie błon śluzowych
- widoczne plamy na skórze 
Pierwsza pomoc: pilna wizyta u lekarza weterynarii, choroba jest bardzo łatwa do przenoszenia na inne zwierzęta. Osoby opiekujące się zwierzęciem też mogą zachorować - minimalizacja kontaktu z chorym jeżykiem. Dezynfekcja terrarium i akcesoriów.  

Wszoły
Maleńkie owady żywiące się zazwyczaj krwią, naskórkiem oraz martwymi włosami. Potrafią bardzo szybko się namarzać. Atakują zazwyczaj chore i zaniedbane zwierzęta.
Objawy:
- świąd
- podrażnienia
- wyłysienia
- łuszczenie się skóry
Pierwsza pomoc: wizyta u weterynarza, dezynfekcja terrarium i akcesoriów.  

Zaparcia:
Jeżeli nasz jeżyk nie potrafi się załatwić mimo że przybiera odpowiednią pozycję. Jeżyka z zaparciem należy umieścić w misce z ciepłą wodą zwieracze pod wpływem ciepła powinny zostać rozluźnione - dodatkowo karmić jeżyka warzywami zawierającymi dużą ilość błonnika. Kiedy to działanie nie przynosi efektu należy udać się do weterynarza. 

Wrastający kolec w skórę:
Dość powszechne, często bagatelizowane. Wrastający kolec w skórę jeżyka powoduje zaczerwienie, ropienie a w złych warunkach może dojść nawet do zakażenia. Kolec trzeba usunąć a miejsce zranione dobrze zaopatrzyć. 

Nadmiernie łuszcząca się skóra: 
Najczęściej występuje w sezonie grzewczym kiedy to w naszych domach jest suche powietrze. Łuszcząca skóra również może świadczyć o ubogiej diecie jeża. 

Popękane/łuszczące się uszy:
Przyczyny j.w. Popękane uszka możemy smarować oliwką lub nawilżającym kremem dla niemowląt.  

Odciski na stopach:
Odciski na stopach pojawią się u jeżyków zatłuszczonych oraz u tych które bywają na nieodpowiedniej ściółce, należy wprowadzić zmianę ściółki na miększą a pulchnego jeżyka nieco odchudzić.  

Zielone odchody:
Mogą być spowodowane zestresowaniem jeżyka ale również mogą świadczyć o pasożytach wewnętrznych.

Biegunka:
Może być spowodowana zanieczyszczoną karmą lub zjedzeniem czego z niepowołanego źródła. Jeżeli objawy trwają więcej niż jeden dzień należy odwiedzić lekarza weterynarii oraz zbadać kał na podejrzenie pasożytów wewnętrznych.  

Niedowaga:
Często spowodowana przez przewlekłe choroby, może też świadczyć o nieodpowiednim żywieniu. Wzbogacić dietę w mączniki i zaopatrzyć się w karmę lepszej jakości  dobrze jest też udać się do weterynarza i zbadać kał na pasożyty wewnętrzne. 

Nadwaga:
Źle zbilansowana dieta, nadmiar tłuszczu w karmie oraz brak ruchu. Aby odchudzić jeżyka należy zmienić system żywienia oraz zwiększyć ruch zwierzaka.   
  
Choroby zębów:
Mogą wystąpić u starszych osobników. Częste podawanie suchej karmy minimalizuje osadzanie się kamienia nazębnego. Opuchnięta szczęka może świadczyć nawet o nowotworze. Potrzebna wizyta u weterynarza. 

Katar:
Może świadczyć o źle dobranym podłożu - najczęściej pylącym. Katar również może być skutkiem przeziębienia lub uczulenia. 

Wyciek z oczu/ropiejące oczy:
Najczęściej spowodowane pylącym podłożem, może również wskazywać na inne powiązane choroby. Oczko należy delikatnie przemywać przegotowaną, ochłodzoną wodą do temp. ciała lub nasączać wacik kropelkami do oczu. Warto na noc zakropić jeżykowi oczko. 

Technopatia:
Choroba wpływająca na psychikę zwierzęcia, nadmierny stres i niepokojenie lub nieodpowiednie warunki bytowania mogą odbić się na psychice zwierzęcia które już nigdy nie powróci do normalnego życia. Najczęstszymi objawy u jeży: obijanie się o ściany, bieganie przy ścianie tam i z powrotem, samookaleczenie się w terrarium, nadużywanie kołowrotka. 

WHS:
Choroba o podłożu genetycznym ujawnia się powoli u młodziutkich osobników do szóstego miesiąca życia jeża, rzadko u starszych. Choroba powoduje uszkodzenia układu nerwowego, jeżyk może kuleć, następnie przestać chodzić, załatwiać się pod siebie. Choroba nieuleczalna, zawsze powoduje zgon zwierzęcia. Wykrycie tej choroby musi zostać zgłoszone hodowcy!

Nabrzmiałe narządy rozrodcze u samca:
Choroba często bagatelizowana, może doprowadzić do śmierci jeżyka. Stosowanie bardzo pylącego podłoża może spowodować zatkanie cewki moczowej u samca, następnie jeżyk nie będzie w stanie załatwić się, pojawi się opuchlizna, oraz zarumieniona i ciepła skóra w okolicach narządów rozrodczych. Pomóc może tylko weterynarz - błyskawiczna wizyta u specjalisty. 

Nowotwór:
Choroba śmiertelna, dotyka głównie osobniki starsze 3-4 lat.  Aby zminimalizować ryzyko zachorowania należy odżywiać jeże minimalizując z diety szkodliwe konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku.



Pamiętaj że zwlekanie lub leczenie na "własną rękę" może tylko pogorszyć stan zwierzęcia, przy każdych niepokojących Cię obawach zasięgaj fachowej wiedzy oraz konsultuj się z lekarzem weterynarii. 


Tutaj możesz pojechać z chorym jeżem (Śląsk):

Bytom - SILESIA - VET 
https://pl-pl.facebook.com/silesia.vet/

Częstochowa - VETIMUS
https://pl-pl.facebook.com/WeterynarzVetimus

Rybnik - PUCHATEK 
http://www.puchatek24.pl/

9 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Super wszystko wyjasnione

Anonimowy pisze...

Co zrobić żeby nie dopuścić do takich chorób jak roztocza albo świerzb?

Misia pisze...

Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny.

Zachowywać czystość w terrarium i na wybiegu jeża. Po kontakcie z obcymi zwierzętami myć ręce. Kupno owadów, podkładów, ściółki w pewnym źródle.

Anonimowy pisze...

Właśnie pochowałem wczoraj naszego jeżyka. Urodził się 4 lata temu. Nowotwór szczęki. Uśpiłem go bo rak zjadł mu już oko. Na grobie jeżyka postawiłem 100 kg głaz. Jeszcze zostało mi wykuć napis LUCY

Unknown pisze...

Właśnie dzisiaj odeszła moja Lusia. Miała zaawansowany nowotwór dziąseł i podniebienia. Cały pyszczek był opuchnięty. Myślałam ze to od zęba ,ale niestety. Nie udało się Jej uratować

Unknown pisze...

Dziś dowiedzieliśmy się o chorobie naszej Śnieżki jeżyki albinoski. Słabła z dnia na dzień diagnoza niestety rak mamy ustnej. Niestety nie do uratowania. Podjęliśmy decyzję o eutanazji. Serce z żalu pęka

Unknown pisze...

Mój jeżyk schudł i przymruża oczka przy próbie podania larw gryzie ale nie może połknąć. Stolec jest koloru czarnego. Jestem aktualnie w Niemczech a tutaj nie wiedzą co to może być i jak leczyć. Proszę o poradę

Anonimowy pisze...

Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

em pisze...

to i moja 5-letnia kruszynka odeszła tydzień temu, nowotwór jamy ustnej- to chyba dosc czeste o starszych jezyków jak czytam

Prześlij komentarz

Dziękujemy za komentarz :)