Rozród i małe jeże pigmejskie

Jeżeli mamy zamiar połączyć nasze jeżyki w celu rozmnożenia, musimy stawić czoło wyzwaniom - znalezieniu domu maluchom oraz zapewnieniu rodzicom ciszy i spokoju. W przypadku nieszczęśliwego biegu zdarzeń zapewnieniu opieki weterynaryjnej. 

Samice w czasie ciąży i dwa tygodnie po urodzeniu wydają bardzo intensywny i charakterystyczny zapach.

Jak dobrać samicę do rozrodu:
Samiczka powinna mieć łagodny i przyjacielski charakter, osiągnąć dojrzałość płciową, mieć ukończone przynajmniej 8 miesięcy, waga powinna przekraczać 350 g, samica nie powinna okazywać objawów chorobowych oraz pochodzić z pewnego źródła.   



Jak dobrać samczyka do rozrodu:
Samczyk podobnie jak samica powinien mieć przyjacielskie usposobienie, osiągniętą dojeżdżając płciową, mieć ukończone przynajmniej 6 miesięcy i powinien pochodzić z pewnego źródła, samiec nie powinien kryć częściej niż dwa razy w miesiącu oraz wykazywać objawów chorobowych.



Jeżowe zaloty: 
Samica oraz samiec najlepiej czują się wolno biegające po podłodze, samiec zaleca się samicy i odśpiewuje "arie" zachęcając samicę do spółkowania. Zwierzętom należy  w tym czasie zapewnić spokój. Jeżeli samica wykazuję agresję w stosunku do samca należy niezwłocznie jeże rozdzielić.



Przygotowanie do porodu:
Około pięciu dni przed porodem należy dokładnie wysprzątać całe terrarium i zapewnić samicy należyty spokój. Domek samicy powinien być duży i przestronny tak aby samica wraz z wzrostem młodych miała miejsce dobrze się rozciągnąć i umożliwić karmienie młodych. Do terrarium należy włożyć odpowiednie materiały aby samica mogła z nich wykonać gniazdo. Samicę należy zaopatrzyć w duże ilości wody i pokarmu.




Młode na świecie:
Gdy maluszki przyjdą na świat samicy również należy zapewnić maksimum spokoju i podsłuchiwać piski maluszków. Nie należy ingerować jeżeli poród odbywa się prawidłowo.


Odchów młodych: 
Maluchów nie należy brać na ręce przynajmniej przez pierwsze 14 dni. Najbezpieczniej jest obcować z maluszkami dopiero po ukończeniu trzeciego tygodnia - maluszki w tym czasie mają już otwarte oczka i są w stanie zwijać się w kulkę. Dzieciaki w wieku około 5 tygodnia zaczynają podjadać skruszoną lub mokrą karmę, młode w tym czasie należy powoli oswajać z zapachami i odgłosami domowymi.



Dodatkowe informacje: 
W dniu krycia samiczki należy zwiększyć podawaną dawkę karmy oraz uzupełniać dietę minerałami i witaminami: karma musi zawierać kwas foliowy.
Samicę po porodzie nadal należy żywić na specjalnych warunkach.
Młode jeżyki należy karmić karmami o małych chrupkach oraz uzupełniać dietę w inne składniki.
Młode w wieku 6-7 tygodni warto przebadać na obecność pasożytów lub odrobaczyć.
Zdrowe jeże można wydawać do nowych domków najwcześniej około 8-go tygodnia.


Najważniejsze informacje:
Samica jest w ciąży około 30-45 dni.
W czasie pierwszych dni po porodzie nawet najłagodniejszej samicy należy zapewnić maksymalny spokój. 
Do porodu odbywa się często w godzinach nocnych.
Samicę w czasie ciąży i odkarmiania maluszków należy karmić do syta. 
W czasie odchowu młodych nie powinno być w terrarium kołowrotka. 
Miseczki z wodą należy umieścić z dala od domku, bowiem harcujące młode mogą wpaść do wody.



Przestrzegamy przed chowem wsobnym!
Co to takiego?  - Inaczej nazywane kojarzenie krewniacze, czyli para jeży która jest przeznaczona do rozrodu ma wspólne więzy krwi. 

Niestety coraz częściej można spotkać maluchy z miotów: siostra+brat, córka+ojciec i podobne...  Maluszki zazwyczaj nie różnią się wyglądem od zdrowych młodych po niespokrewnionych rodzicach. Przeważnie cechy krewniacze widać dopiero w czasie wzrostu i w wieku dorosłym jeża. 
Stanowczo potępiamy takie działania. 

Kojarzenie krewniacze niestety bardzo mocno wpływa na rozród jeży, samice mają problemy z zajściem w ciążę, donoszeniem jej, porodem itd. Samce zaś bywają bezpłodne... Młode rodzą się z rozszczepem podniebienia, prącia - są drobniejsze oraz znacznie mniej żywotne od pozostałych.  Łączenie par spokrewnionych nie jest dobrym rozwiązaniem mając w dzisiejszych czasach możliwość wyboru maluszków z różnych źródeł nawet tych zagranicznych. 




5 komentarzy:

Rękodzieło Agnieszka Kusz pisze...

Przydatny post o tym rozmnażaniu. My chcieliśmy rozmnożyć jednorazowo nasze jeże, ale wszystkie rady wyczytane na internecie na nic się zdały. Puszczaliśmy jeże po wybiegu, tak się zaprzyjaźniły. Później zamieszkały ze sobą.. i tak próbujemy już któryś raz.. i nic z tego. Chyba nie ma chemii między nimi. :) Chyba, że to my robimy coś nie tak,a nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. :)
Mimo wszystko fajny post i fajny blog. Dodaję do obserwowanych i będę tu zaglądać! :)

Anonimowy pisze...

Nam się niestety nie udało, samiczka młode zjadła. :(

Ewa.

Misia pisze...

Widocznie popełniliście błąd lub samiczka nie była gotowa na ciążę.

W każdej hodowli niestety istnieje ryzyko zniszczenia miotu z różnych przyczyn, jednak trzeba te przyczyny ograniczyć do minimum lub najlepiej wykluczyć.

Uważam, że jest to dla Was pewna przestroga aby nie narażać już więcej swoich zwierząt na cierpienie.

Unknown pisze...

Mamy jeża od niedawna .Czy nas będzie kochał?

Anonimowy pisze...

Nasza samiczka urodziła w wieku 3 msc.. uciekła do samca bo jej niedopilnowaliśmu i stało sie8. Na szczęście wszystko skończyło dobrze. Młode (5 jeżyków) rozwijają książkowo. Samiczka również jest zdrowa. Mają 5 tyg. Kiedy powinnam je oddzielić od mamusi? Czasem śpią same A czasem z mamą. Kiedy powinnam je oddzielać od rodzeństwa? Jedzą karmę ale z cycka też trochę piją.

Prześlij komentarz

Dziękujemy za komentarz :)